עיצוב חדר שינה לתינוקות

בזמן ההריון מתחילים לעלות מחשבות והרהורים רבים לגבי עיצוב חדר השינה לתינוק.

אחד הדברים המאתגרים ביותר מלבד הבחירה וההסכמה על שם הילד או הילדה, הוא התאמת הבית לצרכיו של התינוק ושל האם בשעות היום ובשעות הלילה.

שאלות רבות חוזרות על עצמן ואינן מניחות את הדעת, למשל:

האם לקנות עריסה בנוסף למיטת התינוק? איפה לשים את שידת ההחתלה כך שיהיה נוח לנדוד אליה באמצע הלילה? האם צריך לבחור קונספט כלשהו לעיצוב החדר? איזה קונספט לבחור?!

לא פעם התכנון הופך להיות מאתגר במיוחד, אנו מנסים לתכנן כיצד כל הדברים הקטנטנים של התינוק הולכים להיות מסודרים בחדר הקטנטן שלו.

לכן, הכנו לכם רשימה של דברים שכל ההורים היו רוצים לדעת לפני שהם עיצבו את חדר התינוק שלהם.

ודאו שהכל נמצא בהישג יד משולחן ההחתלה

חשבו על חיתולים, מגבונים, מגבונים נוספים, חיתולי טטרה, משחת החתלה, פח אשפה, בגדים להחלפה, מוצץ וכו'. הדבר האחרון שאתם רוצים לעשות הוא להתרחק מהתינוק ולסכן אותו בנפילה. דאגו כי שידת ההחתלה תהיה מוכנה תמיד לגרוע מכל – קקי גב.

הימנעו מבלאגן

כשאתם אתם סוחבים תינוק הלוך ושוב באמצע הלילה, שרפרף טועה, ספר, שטיחון או צעצוע יכולים להוות מוקש מסוכן מאוד לנפילה בלתי  צפויה. וודאו שיש לכם מספיק מקום אחסון, כך שיהיה לכם פשוט ונוח להחזיר דברים כשסיימתם להשתמש בהם, במקום להשאיר אותם מפוזרים על הרצפה.

אל תפחדו מהחושך

וודאו שהחלונות בחדר שלכם מאפשרים לכם לבצע מעבר מהיר מיום ללילה.  מספיק שיהיה לכם וילון מבד אטום או תריסים כדי לזייף את החושך כשמגיע הזמן לנמנם במהלך היום. תינוקות הם לא טיפשים! תינוק חושב שאור בהיר פירושו זמן מסיבה והוא לא רוצה להישאר מחוץ לכל הכיף שקורה, אז הוא מתאמץ להישאר ער גם אם הוא עייף ועצבני. לעומת זאת, הוא יודע שחושך פירושו שעת שינה, ועיניו נעצמות כשהאורות כבים. זה לא אומר שצריך להפוך את חדר הילדים לצינוק חשוך, אלא פשוט לאפשר לעצמכם ליצור אווירת שינה בקלות עבור כולכם.

בחרו נושא

יצא לכם להיכנס לחנויות ילדים ולהתאהב בפריט כלשהו? מובייל מתוק של מטוסים, או תמונה מקסימה של פרחים בפריז או שטיחון מנומר ופרוותי? ובסוף החדר נראה כמו אוסף זכרות מטיול ירח דבש זוגי.

נסו לדבוק בנושא מסוים, כך בחירת הרהיטים והאביזרים תהיה הרבה יותר פשוטה ומדויקת. כדי לא להיקלע למצב של חיפושים מתישים אחר וילון או מנורת לילה תואמת את הנושא שבחרתם, השתדלו לבחור בנושא שאינו ממוקד מידי. אחרת תתקשו מאוד בחיפוש שקולע גם לנושא וגם לטעמכם. לדוגמא במקום לבחור בירח או אסטרונאוט כנושא העיקרי, תוכלו לבחור בחלל ולהגדיל את אפשרויות העיצוב שלכם.

עריסה קטנה

הדאגה העיקרית שממלאת אותנו לקראת היוולדו של התינוק היא שאין מספיק מקום. לאחר הלידה רוב ההורים משכנים את התינוק בחדר יחד איתם, הסיבה העיקרית לכך היא היקיצות המרובות בלילה שהופכות את הטיילת מחדר השינה לחדר התינוק לקשות במיוחד, במידה וכל מה שצריך הוא לדחוף מוצץ חזרה לפה ניתן לעשות זאת בקלות כשהתינוק ישן במיטתו לצידכם. לכן במידה והחדר סובל מחוסר מקום תוכלו לרכוש עריסה קטנה במקום מיטת תינוק. העריסה תשמש אתכם בצורה נהדרת בחודשים הראשונים לחייו של התינוק (עד שיחל להתרומם בעצמו) יש הטוענים שהעריסה אף טובה יותר לשנתו של התינוק מאחר והיא קטנה ועוטפת יותר, לעומת מיטה שהיא יחסית גדולה מאוד ומקשה על התינוק את המעבר מהרחם החמים והנעים אל המרחב הגדול.

האומנות עושה את ההבדל

לעיתים נדמה שעיצוב של חדרי תינוקות חייב להכיל פריטים שכולם תינוקיים וחמודים, אך במידה ואתם מעוניינים שהתמונות והפריטים הדקורטיביים ישמשו אתכם לפחות למספר שנים נוספות, העדיפו תמונות צבעוניות ושמחות ללא מוטיבים תינוקיים מדיי. כאשר התינוק יתבגר ויצטרך התאמות נוספות של החדר, תוכלו להמשיך ולהשתמש בתמונות וציורים אלו.

אפור הוא חבר

לא תמיד בחירה בכיסא לבן ושטיח לבן פרוותי תואם הוא בחירה מושכלת ונכונה, הפריטים הבוהקים והצחורים שנראו כל כך יפה בימים הראשונים יהפכו במהרה למוכתמים וחסרי ברק.

בחרו ברהיטים קלים לניקוי, או בכאלה בעלי כיסוי הניתן להסרה לצורך כביסה או החלפה. לצערנו הרב כתמים ולכלוך הם בלתי נמנעים, בעיקר בכל הקשור לילדים קטנים. לכןֿ, במידה ואינכם מתכננים החלפה תדירה של ריהוט ואביזרים בחרו רהיטים פרקטיים נוחים לניקוי.

ותרו על סטריאוטיפים מגדריים

במקום ישר לצלול אל ממלכת הנסיכות הורדרדה או אל חדר הכדורגל הגברי, תוכלו להימנע לחלוטין מכל סטראוטיפ כזה או אחר, כמובן שתוכלו לצבוע את חדר בנכם בגוון סגלגל אך קחו בחשבון שכנראה במהלך השנים הוא יתבגר ויחל לארח חברים בחדרו ואז הוא ידרוש מכם לשנות את הצבע למשהו פחות נשי. לעומת זאת אם תקפידו על צבעים נטולי זהות מגדרית כמו ירוק, קרם, אפור וכו׳ לא תצטרכו לבצע שינויים קיצוניים בעתיד.

בחירת צבעים מעודדי שינה

האמת היא שכל נושא העיצוב של חדר התינוקות נועד בעיקר עבור האמהות שביננו. הדגש העיקרי בארגון חדר התינוקות חייב להיות קודם כל מבחינת נוחות ובטיחות- כלומר שלא נצטרך לדלג ולקפוץ ממקום למקום. כל עניין הצבעים והאביזרים הוא בחירות שבסופו של דבר צריכות לעשות לנו נעים וכיף בעין.

התקופה בה הילדים קטנים וההחלטה על עיצוב חדר הילדים כולה שלנו, מוגבלת בזמן. לכן נצלו את הרגע ועצבו את חדר התינוקות החלומי שלכן.

בטח שמעתם על כל נושא הצבעים המרגיעים ומעודדי שינה טובה. אז האמת היא, שבגיל הינקות הדבר היחיד שמעניין את התינוק הוא מנת החלב שתגיע בזמן והטיטול היבש על גופו. לכן כדאי שתבחרו בצבעים שיהיו נעימים לכם, מאחר ואתם אלה שהולכים לבלות הרבה מאוד שעות של בהייה בקירות האלה.

לא באמת צריך הרבה מקום

האמת היא שתינוקות לא תופסים הרבה מקום, הסיבה היחידה שחסר לכם מקום הוא כי החברה ,הגיסה, או המגזין החדש של איקאה הציג בפניכם חדר תינוקות חלומי היישר מהאגדות. תזכרו בתקופה של ההורים או הסבים שלכם, לרוב כולם גדלו בדירות קטנות וחדרים משותפים עם האחים- אם הצליחו אז לגדל תינוקות בלי חללים ענקיים, סימן שגם אתם יכולים.

לכן זכרו, כי גם חלל קטן ניתן לעצב ולהפוך לחמים ונעים עבור התינוק. כל מה שצריך הוא חשיבה מחוץ לקופסא שתאפשר יצירת נוחות מירבית, פונקציונליות וטעם טוב.

רוצה להתייעץ עם מעצבת פנים?